Vyhýbate sa kravskému mlieku? S vhodnou výbavou si nemusíte odopierať ani "mliečne" kávové špeciality.

Vyhýbate sa kravskému mlieku? S vhodnou výbavou si nemusíte odopierať ani "mliečne" kávové špeciality.

Milujete cappuccino alebo latté, ale vyhýbate sa mliečnym výrobkom z presvedčenia alebo kvôli alergii? Nenechajte sa odradiť predstavou, že z rastlinného mlieka vám nadýchanú peničku našľahajú len profesionálni baristi v prvotriednych kaviarňach. Vďaka produktom Sage si môžete dopriať vašu obľúbenú kávu s mliečnou alternatívou kedykoľvek máte chuť.

Rastlinné alternatívy mlieka

Stále viac ľudí nahradzuje kravské mlieko rastlinnými alternatívami. Dôvody môžu byť rôzne. Ten, kto trpí neznášanlivosťou laktózy, si môže zvoliť bezlaktózové mlieko. Pre osoby s alergiou na kravský bielkovinu kazeín je však rastlinné mlieko jedinou možnosťou. Podobne je to aj u ľudí, ktorí sa rozhodli obmedziť spotrebu živočíšnych produktov - či už sú to vyznávači vegánskeho životného štýlu alebo ekologicky zmýšľajúci milovníci kávy. Ponuka rastlinných mliek je našťastie dnes už široká. V kaviarňach sa najčastejšie stretnete so sójovým mliekom. Zatiaľ čo sa vynikajúco nadýcha, pri jeho pridávaní do kávy je vyššia šanca na zrážanie. Taktiež je neprijateľné pre ľudí s alergiou na sóju. Práve preto v súčasnosti stúpa popularita ovseného mlieka. Má veľmi príjemnú jemnú chuť, pri šľahaní vytvára hedvábne hladkú štruktúru a v káve sa nezráža. Ďalšou možnosťou je rastlinný nápoj z mandlí, ktorý patrí medzi najobľúbenejšie orechové mlieka. Jeho chuť však v prípade cappuccina alebo latté, kde má mlieko väčší podiel, prekonáva chuť samotnej kávy. Ak vám to však nevadí, určite si kávu s mandľovým mliekom obľúbite. Okrem toho je príprava tohto orechového mlieka veľmi jednoduchá. Môžete si ju vyskúšať priamo u vás doma podľa nášho receptu na domáce mandľové mlieko.

Ako vytvoriť nemliečnu penu

Pri šľahaní vyžadujú rastlinné alternatívy mlieka viac trpezlivosti, pretože nie je ani zďaleka také jednoduché, ako je to u mlieka kravského. Najdôležitejšie je dávať si pozor na teplotu. U rastlinných mliek totiž nesmie presiahnuť 60 °C. Ak sa rozhodnete pre využitie kávovaru Sage BES875 The Barista Express, máte celkom vyhrané. Medzi jeho príslušenstvo totiž patrí špeciálna nerezová kanvička na šľahanie mlieka s integrovaným teplomerom. Proces samotnej prípravy peny pomocou ručnej trysky nie je zložitý. Keď je kávovar pripravený na výdaj pary, stačí vložiť parnú trysku do mlieka, cca 1-2 cm pod úroveň. Kanvičku pritom nakloníte do uhla 45 stupňov a začnete zahrievať a šľahať mlieko. Ukazovateľ na kanvičke bude meniť farbu v závislosti na teplote mlieka. Keď dosiahnete vyššie spomínaných 60 °C, ukončíte proces šľahania a zahrievania. S kanvičkou niekoľkokrát jemne poklepete o stôl, čím mlieko zbavíte väčších bublín. Následne s ňou jemne krúžite, čím dosiahnete lahodnú krémovú mikropenu.

Mliečna pena aj bez kávovaru

V prípade, že si nechcete kupovať nový kávovar alebo už vlastníte taký, ktorý nedisponuje tryskou na šľahanie mlieka, ideálnym riešením je zaobstaranie si automatického šľahača mlieka Sage BMF600. Tento model má otočný ovládač, ktorý slúži k ovládaniu prístroja a nastaveniu teploty. Okrem teplej peny v rozmedzí od 40 do 80 °C vám pripraví aj studenú penu, ktorá je vhodná napríklad do letných nápojov. Súčasťou výbavy sú dva nástavce na napenenie. Nadstavec Cappuccino je ideálny na prípravu hustej a krémovej peny, zatiaľ čo nadstavec Latté vám pripraví jemné a nadýchané mlieko, ktoré oceníte pri príprave kávy latté. Vo viečku nerezovej kanvičky je navyše uložená praktická vyberateľná odmerka.

O značke Sage:

Sage je európskou značkou spoločnosti Breville, ktorej produkty sa predávajú vo viac ako 50 krajinách sveta. Austrálska Breville Groupe je celosvetovo známa vďaka vlastnému vývoju malých kuchynských spotrebičov najvyššej kvality, vyznačujúcich sa dlhou životnosťou a skvelým užívateľským komfortom. História Brevillu sa začala písať v roku 1932 a tejto spoločnosti vďačíme napríklad za tzv. sendvič-toaster, ktorý vyvinula ako prvý výrobca na svete. Po jeho uvedení na trh v roku 1974 sa iba v Austrálii predalo 400 000 kusov.

Na slovenský trh značka Sage vstúpila v roku 2018 a postupne naň uvedie produkty zamerané na prípravu kávy – espressa, mlynčeky, peniče; grilovanie – grily, smoking gun; odšťavovanie - odšťavovače, smoothie alebo prípravu potravín - roboty, mixéry, food procesory. Vďaka vlastnému návrhu a náročnému testovaniu bude možné u všetkých spotrebičov rozšíriť záruku na tri roky. Pre Českú republiku, Slovensko, Maďarsko a Poľsko značku Sage zastupuje exkluzívne spoločnosť Fast ČR, patriaca medzi najväčších regionálnych distribútorov domácich spotrebičov.

Pre ďalšie informácie a novinky navštívte stránku www.sagesk.sk

Kontakt pre médiá: Hedvika Přibová PHOENIX COMMUNICATION 140 00 | Praha 4 | Pod Vilami 785/22 hedvika@phoenixcom.cz