Na filtrovanú kávu nedajú dopustiť ani odborníci

Na filtrovanú kávu nedajú dopustiť ani odborníci

Na filtrovanú kávu nedajú dopustiť ani odborníci, pri príprave je však potrebné dodržať tri pravidlá

Keď sa povie „filtrovaná káva“, bežný človek si predstaví mletú kávu, papierový filter a poriadne veľkú šálku. Inými slovami, o niečo sofistikovanejšiu sestru neslávne známeho „turka“. Faktom však je, že príprava lahodnej filtrovanej kávy má svoje pravidlá, a keď k nim pridáte kvalitnú kávu a kúsok fantázie, získate si srdce aj skutočného kávového fajnšmekra.

Káva rozhoduje

Na prvý pohľad vyzerá príprava filtrovanej kávy veľmi jednoducho. V podstate ide o prirodzený proces lúhovania kávy vo vode. To znamená, že nepotrebujete tlak, bez ktorého sa nezaobíde príprava espressa. Každopádne príprava filtrovanej kávy má svoje pravidlá aj premenné – tou najdôležitejšou je samotná káva. „Ideálna je čerstvá výberová káva z overeného zdroja, ktorá bola upražená najviac pred dvoma týždňami a následne dobre skladovaná. Osobne preferujem svetlo pražené kávy, ktoré majú jemnejšie a ovocnejšie telo a prevládajú v nich ovocné a sladké tóny,“ radí Václav Mlčoch, špecialista značky Sage. V poslednom čase zažíva filtrovaná káva veľký ošiaľ a svoje stabilné miesto má aj v ponuke vyhlásených kaviarní. „Pripravujeme ju pomocou profesionálneho kávovaru ako takzvané batch brew alebo ručne pomocou špeciálneho dripperu V60. Ku každej káve si nastavujeme recept, ktorého sa potom držia všetci naši baristi, aby káva vždy chutila rovnako dobre,“ hovorí Jiří Giesl, zakladateľ pražiarne a kaviarní Pikola.

Láska na druhý pohľad

Podľa odborníkov sa kúzlo filtrovanej kávy prejavuje postupne pri jej chladnutí. „Najprv sa presadzujú horkejšie tóny a príjemná vôňa, ktorá sa uvoľňuje vďaka éterickým olejom. Potom sa postupne uvoľní tzv. telo kávy, ktoré sprevádzajú tóny acidity, viskozity, sladkosti a ovocné nádychy. Pri vlažnej káve ustúpi silná aróma a zostane len chuťová harmónia. Táto hra chutí a vôní je práve pri filtrovanej káve ľahšie rozpoznateľná než napríklad u espressa,“ popisuje V. Mlčoch. Jeho slová potvrdzuje aj Jiří Giesl, zakladateľ pražiarne a kaviarní Pikola: „Jemnosť a komplexná chuť filtrovanej kávy je proste okúzľujúca, toto okúzlenie však nemusí zafungovať ihneď. Niekedy sa zákazníkovi zdá byť káva slabá až čajová, ale obsah kofeínu je pritom rovnaký, mnohokrát aj vyšší než pri espresse,“ hovorí J. Giesl, podľa ktorého si filtrovanú kávu stále častejšie objednávajú zákazníci, ktorí chcú zažiť úplne iný kávový pôžitok alebo napríklad len vysadili mlieko.

Ako na filtrovanú kávu

Ak si chcete filtrovanú kávu pripraviť doma, budete okrem kávového filtra potrebovať aj prekvapkávací set – môže to byť spomínaný dripper, prípadne chemex alebo aeropress. Potom už stačí dodržať tri základné pravidlá – hrubosť mletia kávy, teplotu vody a čas extrakcie. „Káva by mala byť namletá nahrubo, približne ako kryštáliky kuchynskej soli. Množstvo použitej kávy závisí na počte šálok, ktoré pripravujete, a na chuťových preferenciách. Odporúčaný pomer SCA (Specialty Coffee Association) je 1 : 18 alebo 60 g kávy na liter vody, ale môžete s ním pokojne experimentovať,“ radí V. Mlčoch a pokračuje: „Na zaliatie kávy použite vodu zohriatu na 91–93 °C, určite nie vriacu. Všeobecne platí, že káva by mala byť v kontakte s vodou 3 až 5 minút.“ Táto kontrola nad časom a teplotou si samozrejme žiada vašu neustálu pozornosť, preto pri pravidelnej príprave filtrovanej kávy určite oceníte automatický prekvapkávací kávovar, ktorý kontrolu nad celým procesom prípravy kávy prevezme za vás.

TIP SAGE:

Model PRECISION BREWER™ má až 6 automatických programov vrátane tzv. cold brew, teda kávy filtrovanej za studena. Prístroj „dohliadne“ nielen na teplotu vody, ale aj na teplotu a čas lúhovania. Za pár minút pripraví až 12 šálok kávy, takže svoje uplatnenie nájde aj vo veľkej rodine. Jeho obsluha je úplne jednoduchá a jednotlivé voľby sa zobrazujú na podsvietenom LED displeji. Umožňuje tiež naprogramovať čas, kedy sa má celý proces spustiť, a v prípade potreby dokáže nápoj udržať teplý aj niekoľko hodín.

O značke Sage

Sage je európskou značkou spoločnosti Breville, ktorej produkty sa predávajú vo viac ako 50 krajinách sveta. Austrálska Breville Group je celosvetovo známa vďaka vlastnému vývoju malých kuchynských spotrebičov najvyššej kvality, ktoré sa vyznačujú dlhou životnosťou a skvelým používateľským komfortom. História Breville sa začala písať v roku 1932 a tejto spoločnosti vďačíme napríklad za tzv. sendvič-toaster, ktorý vyvinula ako prvý výrobca na svete. Po jeho uvedení na trh v roku 1974 sa len v Austrálii predalo 400 000 kusov.
 

Na slovenský trh značka Sage vstúpila v roku 2018 a postupne naň uvedie produkty zamerané na prípravu kávy – espressá, mlynčeky, penidlá; grilovanie – grily, smoking gun; odšťavovanie – odšťavovače, smoothie alebo prípravu potravín – roboty, mixéry, food procesory. Vďaka vlastnému návrhu a náročnému testovaniu bude možné u všetkých spotrebičov rozšíriť záruku na tri roky. Pre Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko značku Sage exkluzívne zastupuje spoločnosť Fast ČR, patriaca medzi najväčších regionálnych distribútorov domácich spotrebičov.
 

Pre ďalšie informácie a novinky navštívte adresu www.sagesk.sk

Kontakt pre médiá:

Hedvika Přibová
PHOENIX COMMUNICATION
110 00 | Praha 1 | Opletalova 919/5
hedvika@phoenixcom.cz