Ako sa správne starať o kávovar, aby dlho vydržal?

Ako sa správne starať o kávovar, aby dlho vydržal?
Ráno po zobudení, poobede po nedeľnom obede alebo kedykoľvek počas dňa. Dve až tri šálky kávy si denne dopraje viac ako polovica Slovákov. Čo však milovníkom kávy zatiaľ chýba, je správna údržba kávovaru.

Už dávno nie je výsadou, že skvelú kávu si možno dopriať len v kaviarni. Tajomstvo skutočne kvalitnej kávy spočíva v štyroch kľúčových prvkoch: správnej dávke namletej kávy, ideálnom tlaku, teplote a dostatočne silnej pare pre jemnú mliečnu penu. Kondícia prístroja má na požadovaný výsledok významný vplyv, ktorý sa zaneseným kávovarom, o ktorý sa nikto nestará, jednoducho nedosiahne. Nie je to pritom žiadna veda, stačí sa držať šiestich jednoduchých krokov. Usporiadali sme ich od každodenných až po tie, ktoré stačí vykonať raz za čas, no sú rovnako dôležité. Každodennou údržbou a dôkladným čistením kávovaru sa totiž tiež predlžuje životnosť prístroja.

Čistá páka, základ úspechu

Čistá páka je základom pre prípravu dobrej kávy. Po každom použití ju utrieme a opláchneme sitko, na konci dňa potom páku rozeberieme. Po odšróbovaní zobákov sa vyklopí spomaľovač, pod ktorým sa usádzajú kávové zvyšky a ovplyvňujú chuť ďalších pripravených káv.

Mliečna pena jemná ako pohladenie

Dokonale vyšľahanú mliečnu penu možno dosiahnuť s mliekom ohriatym na správnu teplotu. Tiež je potrebné presné množstvo vzduchu, ktorý sa rovnomerne rozprestrie do šľahaného mlieka. Toho možno dosiahnuť len s čistou parnou tryskou, ktorá by sa mala očistiť po každom použití. Stačí ju utrieť vlhkou handrou a prefúknuť parou, aby sa nezalepila. "Toto bežné čistenie odporúčam pravidelne doplniť dôkladnejším umytím pomocou špeciálneho čistiaceho prostriedku. Ten zabráni postupnému usadzovaniu bielkovín na parnej tryske," radí Václav Mlčoch, kávový špecialista značky Sage a pokračuje: "Odšróbovanú koncovku trysky stačí vložiť do konvičky s horúcou vodou a prípravkom, a nechať hodinu namočiť. Ostáva len opäť utrieť vlhkou handričkou, naskrutkovať späť a prefúknuť."

Tip: The Steam Wand Cleaner Powder je ako stvorený na čistenie parnej trysky.

Espresso, ako sa patrí

Čistota mlynčeka ovplyvňuje správne dávkovanie kávy aj jej chuť. Na lopatkách alebo mlecích kameňoch sa usádzajú zvyšky plné mastných olejov, ktoré postupom času zhorknú. Tieto tóny vo svojom espressu žiaden skutočný milovník kávy nechce. "V nečistotou zanesenom mlynčeku chýba dostatočný priechod pre čerstvo namletú kávu, za rovnaký čas tak nadávkuje menšie množstvo. Frekvencia čistenia závisí na vyťaženosti mlynčeka. V priemere by malo prebiehať minimálne raz za mesiac v zimnom období, v lete potom každých štrnásť dní," hovorí V. Mlčoch a radí mlynček kompletné rozobrať, vyčistiť jednotlivé súčiastky a opäť ho zložiť dokopy.

Voda vo svojej najčistejšej podobe

Zachovanie kvality vody pri príprave kávy vyžaduje pravidelnú výmenu vodného filtra. Ten zachytáva nadmerné množstvo minerálnych látok, chloru, ťažkých kovov a pesticídov, čím zaisťuje stabilnú chuť nápoja. Filtrovaná voda zároveň chráni kávovar pred usádzaním vodného kameňa a tým predlžuje jeho životnosť. Nový filter kávovar poteší raz za tri mesiace alebo po prekročení množstva filtrovanej vody 40 litrov.

TIP: Vodný filter CLARIS vám dá istotu, že voda pre prípravu vášej šálky kávy bude vždy 100% čistá.

Vápno? V kávovare rozhodne nie

Odvápnenie je dôležité pre správny chod kávovaru, bezproblémové ohrievanie a prietok vody. Raz za čas - minimálne však dvakrát do roka - je kávovar potrebné odvápniť. Moderné prístroje majú zabudované kontrolky, ktoré užívateľovi danú chvíľu pripomenú. "Každý kávovar vždy upozorní na odvápnenie. Ak kávovar v priebehu polroka od uvedenia do prevádzky alebo od posledného odvápnenia neupozorní na odvápnenie, je potrebné ho aj tak vykonať," zdôrazňuje špecialista.

TIP: Skvelým pomocníkom pri odvápňovaní je The Descaler značky Sage. Odstraňuje vodný kameň z kávovarov, prekápačov a konvíc.

S čistou hlavou

Čistenie sparovacej hlavy nie je radno opomínať, usadeniny z predchádzajúcich pripravovaných káv totiž negatívne ovplyvňujú chuť ďalšieho nápoja. Aj o tento krok si kávovar včas povie. "Na čistenie spaľovacej hlavy používame čistiacu tabletu. Po vykonanom čistiacom procese je potrebné ešte odšróbovať krycie sitko a vyčistiť ho aj zvnútra, rovnako ako samotnú sparovaciu hlavu. Následne sitko nasadíme na sparovaciu hlavu a prichytíme opäť skrutkou," upresňuje Václav Mlčoch, kávový špecialista značky Sage.

TIP: Čistiacia tableta Sage odstraňuje usadený olej a zvyšky z kávových zŕn.
 

O značke Sage:

Sage je európskou značkou spoločnosti Breville, ktorej produkty sa predávajú vo viac ako 50 krajinách sveta. Austrálska Breville Groupe je celosvetovo známa vďaka vlastnému vývoju malých kuchynských spotrebičov najvyššej kvality, vyznačujúcich sa dlhou životnosťou a skvelým užívateľským komfortom. História Brevillu sa začala písať v roku 1932 a tejto spoločnosti vďačíme napríklad za tzv. sendvičový toaster, ktorý vyvinula ako prvý výrobca na svete. Po jeho uvedení na trh v roku 1974 sa len v Austrálii predalo 400 000 kusov.

Na český trh značka Sage vstúpila v roku 2018 a postupne naň uvedie produkty zamerané na prípravu kávy - espressa, mlynčeky, šľahače; grilovanie - grily, smoking gun; odšťavňovanie - odšťavňovače, smoothie alebo prípravu potravín - roboty, mixéry, food procesory. Vďaka vlastnému návrhu a náročnému testovaniu bude možné u všetkých spotrebičov rozšíriť záruku na tri roky. Pre Českú republiku, Slovensko, Maďarsko a Poľsko značku Sage zastupuje exkluzívne spoločnosť Fast ČR, patrící medzi najväčších regionálnych distribútorov domácich spotrebičov.

Pre ďalšie informácie a novinky navštívte adresu www.sagesk.sk

Kontakt pre médiá:

Hedvika Přibová PHOENIX COMMUNICATION 110 00 | Praha 1 | Opletalova 919/5 hedvika@phoenixcom.cz