Polievkou k zdraviu!
Polievky v posledných rokoch strácali svoje významné miesto v našich jedálničkoch, čo je veľká škoda. Majú totiž mnoho výhod - sú veľmi výživné, mnohé z nich sú rýchle a jednoduché na prípravu a navyše sú relatívne lacné. Odborníci na zdravú výživu si však uvedomujú výživné prínosy polievok a o nich sa dozvedáme stále častejšie. Okrem iného, vedieť dodávať telu potrebné tekutiny, vitamíny, minerály a ďalšie prospešné látky, dokážu v lete osviežiť a v zime zahriať a navyše veľmi dobre zasýtia.
Tieto výhody si uvedomovali už naši predkovia. Od babičiek a prababičiek sme často počuli známe „polievka je grunt a mäso je špunt“. Preto si predkovia často dopriali polievku každý deň, niekedy dokonca aj ráno. Ak sa pýtate, čo je na polievkach také kúzelné, je to jednoduché - všetky prospešné látky, ktoré sa pri varení vytvárajú, zostávajú zachované v polievkovej tekutine. Bez ohľadu na to, či ide o zeleninu, mäso, strukoviny alebo obilniny. Pre mäso je varenie ideálnou formou tepelného spracovania. Taktiež umožňuje odstrániť prebytočný tuk, ktorý sa po vychladnutí ľahko odstráni z povrchu. Varením sa zvyšuje aj stráviteľnosť surovín, najmä zeleniny. Pri niektorých druhoch je to dokonca nevyhnutnosť - napríklad u zemiakov.
Ak si myslíte, že tieto argumenty majú opodstatnenie a radi by ste si pravidelne a často dopriali polievky, ale nemáte veľa času na ich prípravu, nie je dôvod na zúfalstvo. Skúste si zaobstarať šikovného pomocníka, ako sme urobili my. Multifunkčný elektrický tlakový hrniec Sage BPR700BSS spája automatické tlakové varenie s populárnym „pomalým“ varením a stane sa vašim ideálnym „polievkovým“ asistentom. Dokáže automaticky nastaviť ideálnu kombináciu času, teploty a tlaku medzi rýchlym a pomalým varením a ponúka 6 šikovných programov - varenie pod tlakom, pomalé varenie, zahusťovanie, opekanie, restovanie a prípravu v pare. Na jednoduchú orientáciu pomáha zoznam bežne používaných typov potravín. Ak sa ponáhľate, využite skôr tlakové varenie. Pokiaľ máte čas, môžete ráno všetko pripraviť do hrnca, naprogramovať ho a večer sa vrátiť ku hotovému jedlu. Tento hrniec si hravo poradí so všetkými druhmi polievok - či už s vývarmi, zeleninovými alebo strukovinovými. Výsledkom je vždy maximálna a vyvážená chuť.
Teraz môžete začať premýšľať, akú polievku si vybrať. V chladnom období, na jeseň a v zime, je vhodné siahnuť po tých, ktoré zahrejú - bohatých fazuľových a zeleninových polievkach. Ideálne sú napríklad zemiakové, kapustové, šošovicové, hrachové, tekvicové alebo borščové polievky. Naopak, na jar a v lete sú ideálne ľahšie polievky ozdobené čerstvými bylinkami a zeleninou v plnom rozkvete. Osobitnú kapitolu tvoria tie, ktoré v horúcich mesiacoch príjemne chladia - napríklad jahodová, uhorková alebo slávne španielske gazpacho. Receptov je nespočetne veľa. Všetky polievky však najlepšie chutia čerstvé.
Tak do toho a nech sa vám páči! Dobrú chuť!