Päť dôvodov, prečo si zaobstarať elektrický kompostér:

Päť dôvodov, prečo si zaobstarať elektrický kompostér:

Naše kuchyne sú často plné rôznych spotrebičov a vychytávok. Väčšinou nás k ich nákupu motivuje možnosť zjednodušiť si život a ušetriť čas venovaný príprave jedál. Menej sa už zamýšľame nad otázkou, ktorej dôležitosť stále rastie – ako zredukovať množstvo odpadu, ktoré v kuchyni produkujeme a ďalej netriedime?
 

Vedeli ste, že takmer polovicu komunálneho odpadu tvorí kuchynský bioodpad? V zásade ide o biologický materiál, ktorý prírode prospieva, pretože sa v nej rozloží na hnojivo bohaté na živiny. Faktom však je, že väčšinou skončí v odpadkovom koši a v plastovom vreci putuje na skládku, kde nielenže nemá možnosť splynúť s prírodou, ale navyše sa stáva zdrojom nebezpečných baktérií a plynov. Ak nebývate v dome so záhradou, kde môžete využívať klasický záhradný kompostér, alebo nechcete mať doma tzv. vermikompostér s dážďovkami, máte ešte jedno riešenie – elektrický kompostér. A pretože s elektrickými kompostérmi je spojené množstvo mýtov a predsudkov, prinášame vám päť dobrých dôvodov, prečo investovať práve do tohto pomocníka.

Energiou neplytvá

Jedným z najčastejších predsudkov voči elektrickým kompostérom je ten, že ich používanie je energeticky neúsporné. Rovnako ako u každého spotrebiča aj v tomto prípade existujú riešenia, ktoré neotrasú vaším ekologickým cítením ani peňaženkou. Napríklad elektrický kompostér od značky Sage spotrebuje za celý cyklus, trvajúci priemerne štyri až šesť hodín, len 0,8 kW, teda menej než vaša rýchlovarná kanvica.

Spracuje takmer všetko

Nie každý kompostér (a to platí aj o vermikompostéroch) spracováva aj zvyšky živočíšneho odpadu. Ale aj v tomto smere existujú výnimky. Elektrický kompostér The Food Cycler dokáže spracovať aj zvyšky mäsa, mliečnych výrobkov a vaječných škrupín. Pri jeho použití existuje v zásade len niekoľko obmedzení, ktoré ale nie sú ničím výnimočné a platia aj pre iné kompostéry – nepatrí doň napríklad olej z varenia alebo tuky, tvrdé kosti ako hovädzie, jahňacie alebo bravčové, sladkosti alebo žuvačky.

Nenáročná údržba a dokonalý dizajn

Kompostovanie v domácnosti si vyžaduje pravidelnú pozornosť, najmä keď používate vermikompostér. Musíte dohliadnuť na to, aby sa v ňom netvorili plesne ani mušky. Dôležité tiež je, aby dážďovky neboli prekŕmené, čo občas znamená bioodpad skladovať v chladničke alebo na balkóne (ak ho máte veľa). Z tohto pohľadu je elektrický kompostér praktickejší. Food Cycler je po vybalení, inštalácii filtrov a zapojení do siete možné začať používať bez nutnosti riešenia prívodu vody alebo zapájania prívodu vzduchu. Zápach eliminujú dva uhlíkové filtre a vzduchotesná nádoba. Vedro, v ktorom prebieha proces spracovania odpadu, teda sušenie, mletie a chladenie, je vyberateľné a môžete ho umyť aj v umývačke na riad. Nadčasový dizajn navyše robí z praktického pomocníka štýlový doplnok vašej kuchyne.

Výsledky okamžite

„Premena“ bioodpadu na kompost je bežne záležitosťou týždňov a mesiacov. V prípade použitia elektrického kompostéru Sage sa organický odpad sušením a mletím premení na hnojivo počas niekoľkých hodín. To môžete následne využiť pre vaše kvety. Vo vzduchotesnej nádobe je možné substrát skladovať až rok. Alebo ho môžete tiež vyhodiť do bežného alebo organického odpadu.

Čistejšia domácnosť aj planéta

Netriedený kuchynský bioodpad tvorí takmer polovicu komunálneho odpadu. Navyše v koši po niekoľkých dňoch nepríjemne zapácha a je ideálnym prostredím nielen pre nepríjemné ovocné mušky a baktérie. Keď potom skončí netriedený na skládke, produkuje nebezpečné plyny vrátane metánu. Elektrický kompostér Sage zredukuje dva litre organického odpadu až o 80 %.
 

O značke Sage:

Sage je európskou značkou spoločnosti Breville, ktorej produkty sú predávané vo viac ako 50 krajinách sveta. Austrálska Breville Group je celosvetovo známa vďaka vlastnému vývoju malých kuchynských spotrebičov najvyššej kvality, vyznačujúcich sa dlhou životnosťou a skvelým užívateľským komfortom. História Breville sa začala písať v roku 1932 a tejto spoločnosti vďačíme napríklad za tzv. sendvičovač, ktorý vyvinula ako prvý výrobca na svete. Po jeho uvedení na trh v roku 1974 sa len v Austrálii predalo 400 000 kusov. Na český trh značka Sage vstúpila v roku 2018 a postupne naň uvádza produkty zamerané na prípravu kávy – espressá, mlynčeky, napeňovače; grilovanie – grily, smoking gun; odšťavňovanie – odšťavovače, smoothie alebo prípravu potravín – roboty, mixéry, food procesory. Vďaka vlastnému návrhu a náročnému testovaniu bude možné u všetkých spotrebičov rozšíriť záruku na tri roky. Pre Českú republiku, Slovensko, Maďarsko a Poľsko značku Sage zastupuje exkluzívne spoločnosť Fast ČR, patriaca medzi najväčších regionálnych distribútorov domácich spotrebičov.

Pre ďalšie informácie a novinky navštívte adresu www.sagesk.sk
 

Kontakt pre médiá: Hedvika Přibová PHOENIX COMMUNICATION 140 00 | Praha 4 | Pod Vilami 785/22 hedvika@phoenixcom.cz